Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

 

Zastosowanie pompy ciepła w ogrzewaniu domu jest rozwiązaniem stale zwiększającym swoją popularność. Ekologiczna alternatywa konwencjonalnych systemów grzewczych obniża emisję dwutlenku węgla o aż 20%, co jest jednym z głównych powodów jej promowania w programach unijnych. Dowiedz się ile prądu zużywa pompa ciepła i ile wynosi pełen koszt ogrzewania.

 

COP, czyli miara efektywności pompy ciepła

 

Podstawowym wyznacznikiem efektywności pobierania przez pompę ciepła z otoczenia jest tzw. współczynnik efektywności COP. Coefficient of Performance stanowi stosunek ciepła przekazanego do instalacji grzewczej, a także ilości prądu pobranego z sieci. Wartość COP ma fundamentalne znaczenie, jeżeli chodzi o zużycie prądu, wobec czego warto znać jego podstawowe założenia.

Wyższy współczynnik efektywności przekłada się na niższe rachunki za prąd. Porównując pracę pompy ciepła z grzejnikami elektrycznymi bądź matami podłogowymi, koszt prądu obniżony jest o wartość COP.

 

Od czego zależy ilość zużywanego prądu?

 

Odpowiedź na pytanie postawione w artykule nie jest jednak jednoznaczne i zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wspomniany wyżej współczynnik efektywności COP, ukazujący jakość pracy poszczególnej pompy ciepła.

Drugim aspektem jest ogólne zapotrzebowanie budynku na ciepło, przeznaczone do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń. Należy również wziąć pod uwagę proces przygotowania ciepłej wody użytkowej o temperaturze 55-60°C, co również spoczywa na pompie ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło to czynnik, na który wpływ mają przede wszystkim:

  • gabaryty budynku
  • standard energetyczny

Niezależnie od jakości pracy danej instalacji, elementy takie jak gorsza izolacja ścian, okien itp. mają szczególny wpływ na ogólne zużycie prądu przez pompę.

 

Koszt domu ogrzewania pompą ciepła

 

Koszt ogrzewania pompą ciepła jest zależny od wspomnianych wyżej czynników - w przypadku domu o powierzchni 150 m², roczny koszt dostarczania ciepła rozciąga się od 1200 do aż 5800 złotych za rok. Najniższa wartość osiągną posiadacze domu o standardzie energetycznym WT2021, stosujący tzw. ogrzewanie niskotemperaturowe do 35°C przy współczynniku COP = 4,9.

W porównaniu z dostarczaniem energii cieplnej z innych źródeł, praca pompy ciepła jest nawet kilkukrotnie niższa, co ukazane jest w cenie za 1 kWh. Przy sezonowym współczynniku efektywności SCOP o wartości 4,9 wynosi ona zaledwie 0,13 złotych. Ogrzewanie gazem płynnym w przypadku posiadania prywatnego zbiornika wiąże się z prawie 3-krotnie większym kosztem za 1 kWh, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.